komplikácie varixov a ďalšie cievne ochorenia

komplikácie CHVI
komplikácie CHVI

Hlboká žilová trombóza (HŽT)

Hlboká žilová trombóza je stav, pri ktorom sa vyskytne krvná zrazenina v hlbokom žilovom systéme, často v oblasti predkolenia, stehna alebo panvových žilách. Táto podmienka môže mať nekomplikovaný priebeh, ale môže sa stať život ohrozujúcim ochorením, ak krvná zrazenina vycestuje z miesta vzniku a putuje krvným tokom do pľúc, kde môže spôsobiť pľúcnu embóliu. Ďalším vážnym stavom, ktorý môže vyplynúť z hlbokej žilovej trombózy, je posttrombotický syndróm. 

Príznaky hlbokej žilovej trombózy zahŕňajú bolesť, opuch, tŕpnutie a kŕče postihnutej končatiny, teplú a modrastú končatinu. 

Faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku hlbokej žilovej trombózy, zahŕňajú dlhodobú imobilizáciu (operácie, úrazy, dlhodobé cestovanie), poruchy zrážania krvi (vrodené alebo získané), nádorové ochorenie, hormonálnu substitučnú liečbu a antikoncepciu, tehotenstvo, dehydratáciu, výskyt hlbokej žilovej trombózy v rodine, nadváhu/obezitu a fajčenie.


Pľúcna embólia prejavuje sa náhle vzniknutou dýchavicou, vysokou frekvenciou srdca, bolesťami na hrudníku, kolapsovým stavom, vykašliavaním krvi


Posttrombotický syndróm vzniká ako stav po hlbokej žilovej trombóze, kedy krv stagnuje v poškodenej cieve a prejavuje sa dlhodobými bolesťami a opuchom končatiny so sklonom ku tvorbe otvorených defektov/bércových vredov

Flebitída/varikoflebitída

Flebitída je zápal povrchovej žily, ktorý sa prejavuje ako tvorba krvnej zrazeniny (tromboflebitída). V niektorých prípadoch môže tento stav prechádzať aj do hlbokého žilového systému ako hlboká žilová trombóza, čo predstavuje riziko pre vznik pľúcnej embólie a posttrombotického syndrómu. Flebitída sa najčastejšie vyskytuje v žilách dolných končatín.

Príznaky flebitídy zahŕňajú bolestivosť a začervenanie v oblasti postihnutej žily, ktorá je na pohmat tuhá a pohyblivá voči spodine. Opuch končatiny sa väčšinou vyskytuje len v oblasti postihnutej žily a môže byť prítomné aj zvýšenie telesnej teploty.

Medzi faktory, ktoré môžu vyvolať flebitídu, patria kŕčové žily (varikoflebitída), úraz, dlhodobá imobilizácia (napríklad po úraze alebo operácii alebo po dlhom cestovaní), ochorenia so zvýšenou zrážanlivosťou krvi, hormonálna liečba, nádorové ochorenie, tehotenstvo, vyšší vek, intravenózne kanyly a fajčenie.

Liečba flebitídy zahŕňa použitie lokálnych prostriedkov ako Lioton gel, bandáž alebo kompresívna pančucha, a tiež užívanie liekov ako Detralex a dostatočné množstvo tekutín. Odporúča sa tiež chôdza a vykladanie dolných končatín. V prípade rozsiahleho postihnutia viacerých žíl alebo v prípade vysokého telesného teploty alebo zápalu triesla je nutné vyhľadať lekára a absolvovať ultrazvukové vyšetrenie ciev.


Krvácanie z varixu

Krvácanie z varixu môže byť veľmi nebezpečné a preto je dôležité vedieť ako sa v takýchto situáciách správať a predvídať túto komplikáciu u pacientov s vysokým rizikom.

Vo všeobecnosti by sa pri zastavení krvácania mali dodržiavať obvyklé postupy, ako napríklad vysoká poloha končatiny, kompresia na mieste krvácania, bandážovanie a pozorovanie.

Definitívne ošetrenie varixu môže poskytnúť až chirurgický zákrok, ako napríklad podviazanie alebo sklerotizácia. V prípade, že krvácanie pretrváva napriek opakovaným preväzom a správnemu polohovaniu končatiny, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.

Existujú pacienti s žilovým ochorením, ktorí sú náchylní na vznik krvácania:

  • s veľmi vypuklými varixami s tenkou žilovou stenou na exponovaných miestach,
  • s opakujúcim sa krvácaním z rovnakých bodov alebo
  • s obmedzenou hybnosťou a zníženou schopnosťou spolupracovať s okolím.

U týchto pacientov môže byť riziko vykrvácania zvýšené, najmä v noci, keď je znížený dohľad.


Vred predkolenia

Vred predkolenia (lat. ulcus cruris) je chronická rana s dobou hojenia dlhšou než 6 týždňov, ktorá sa vyskytuje najčastejšie u starších ľudí a vzniká ako dôsledok závažných trofických zmien v tkanivách poškodených predchádzajúcim ochorením, najčastejšie vaskulárnym. Vo väčšine prípadov (až v 85%) má vred predkolenia žilový pôvod (tzv. venózna ulcerácia) a vzniká na základe vonkajších príčin, ako sú fyzikálne, chemické, infekčné alebo vnútorných príčin, ako sú poruchy venózneho, arteriálneho, lymfatického, hematogeného, koagulačného alebo metabolickeho ochorenia, vaskulitídy alebo nádorov.

Venózna ulcerácia je vred na predkolení, ktorý vzniká zo žilového pôvodu. Môže mať dve hlavné príčiny: flebotrombózu a primárne varixy.

  1. Flebotrombóza je spôsobená tvorbou krvnej zrazeniny v žilovom riečisku, po ktorej môže dôjsť k čiastočnej alebo úplnej rekanalizácii hlbokých žíl, ale často s deštrukciou a následnou nefunkčnosťou chlopní. To spôsobuje krvnú stázu a žilovú hypertenziu, ktorá vedie k poruche priepustnosti kapilár, strate plazmatických bielkovín a tvorbe prekapilárnej fibrínovej manžety. Všetky tieto zmeny spolu vedú k vzniku vredu predkolenia, ktorý je hlboký, rozsiahly, s výrazným exsudatívnym charakterom, povlečenou spodinou a rozsiahlym edémom.
  2. Primárne varixy sú terminálnym prejavom chronickej venóznej insuficiencie dolných končatín spôsobenej insuficienciou žilových chlopní v hlbokom venóznom systéme, v spojovacích žilách alebo v povrchovom žilovom systéme, alebo ich kombináciou. Sú menšie, s plytkou spodinou a hladkými okrajmi a lokalizované na vnútornej strane vzdialenejšej tretiny predkolenia.

Vazoneurózy v cievnej chirurgii

Vazoneurózy, známe tiež ako funkčné kardiovaskulárne poruchy, predstavujú skupinu stavov, pri ktorých dochádza k abnormalitám v regulácii krvného obehu bez prítomnosti organického srdcového alebo cievneho ochorenia. Tieto stavy sú často spôsobené dysfunkciou autonómneho nervového systému, ktorý reguluje nevedomé procesy, ako je srdcový rytmus a krvný tlak. Vazoneurózy môžu viesť k rôznym symptómom, ako sú závraty, mdloby, pocit únavy a iné. Rozdelenie vazoneuróz môže zahŕňať niekoľko kategórií založených na dominujúcich symptómoch alebo spôsoboch, akými sú tieto stavy prejavované: 

vazoneurózy
vazoneurózy

Vaskulitídy v cievnej chirurgii

Vaskulitídy predstavujú skupinu závažných ochorení, ktoré sú charakterizované zápalom stien ciev. Tento zápal môže spôsobiť zúženie ciev, čo vedie k obmedzeniu alebo úplnému zastaveniu prietoku krvi do rôznych častí tela. Dôsledkom môže byť poškodenie a dysfunkcia postihnutých orgánov a tkanív. Vaskulitídy môžu postihovať ľubovoľnú časť cievneho systému - artérie, žily aj kapiláry - a môžu mať lokálny alebo systémový charakter, pričom systémové formy postihujú viacero orgánových systémov súčasne.

vaskulitídy
vaskulitídy

Choroby lymfatického systému

Choroby lymfatického systému zahŕňajú širokú škálu stavov, ktoré ovplyvňujú lymfatické uzliny, lymfatické cievy a ďalšie komponenty lymfatického systému, ktorý je kľúčový pre udržiavanie fungujúcej imunitnej odpovede tela a pre odstraňovanie telesných tekutín. 

choroby lymfatického systému
choroby lymfatického systému
Bratislava#2022#Slovakia
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky