Prírodná lekáreň

Prírodná lekáreň: Rastliny účinné v liečbe kŕčových žíl a kardiovaskulárnych ochorení


Príčiny kardiovaskulárnych ochorení môžu byť rôzne, preto sa na ich liečbu používa mnoho skupín liekov. Stratégia liečby je založená na používaní liekov, ktoré vpývajú na tonus ciev, znižujú krvný tlak, upravujú srdcový rytmus alebo majú antiarytmický účinok. V posledných rokoch sa čoraz častejšie používajú rastlinné prípravky, pretože ich vedľajšie účinky sú pre pacienta zvyčajne menej zaťažujúce. 

Ak rastlinný výťažok vykazuje vazoprotektívnu aktivitu (lat. vasotonicum); jej mechanizmus spočíva v spevnení stien ciev, čím zabraňuje ich porušeniu. Táto skupina druhov obsahuje 23 taxónov. Okrem toho veľká skupina rastlín znižuje krvný tlak (lat. hypotonicum), má spazmolytický účinok (lat. spasmolyticum) a posilňuje srdce (lat. cardiotonicum).

Na uliciach mnohých miest sa čoraz častejšie objavujú obchody s bylinkami a biosupermarkety špecializované na predaj byliniek a iných ekologických produktov, čo dokazuje veľký záujem o prírodné metódy liečby. Niektorí klienti v nich vidia príležitosť na zlepšenie svojho zdravia alebo chcú z iných dôvodov prestať používať syntetické lieky. Pre pacientov, ktorí bojujú s početnými vedľajšími účinkami liekov získaných syntetickou cestou, môže byť liečba bylinkami alternatívnou metódou liečby. Na liečebné účely sa rastlinné suroviny často získavajú z voľne rastúcich bylín a následne ich nakupujú bylinkárske alebo farmaceutické spoločnosti. 

Väčšina rastlín použitých v tejto skupine chorôb patrí k pôvodnej flóre strednej Európy. Existuje však aj veľká skupina rastlín pochádzajúcich napr. z oblasti Stredomoria; často sa pestujú pre potreby farmaceutického priemyslu. Niektoré pre strednú Európu cudzie druhy s preukázanými liečivými vlastnosťami patria medzi rastliny pestované na konzumáciu, napr. cesnak Allium sativum L. alebo artičok Cynara scolymus L., oliva Olea europaea L., alebo sú to okrasné rastliny, napr. ginko dvojlaločné Gingko biloba L., vilín viržinský Hamamelis virginiana L., pagaštan konský Aesculus hippocastanum L. Rastliny, ktorých rastlinné substráty sa dovážajú zo vzdialených oblastí sveta. Tieto rastlinné látky sú obyčajne dosť drahé kvôli nepriamym nákladom (doprava, skladovanie atď.), preto sa v diskutovanej skupine prípravkov používajú oveľa menej často. Ich exotickosť ich však zároveň robí atraktívnejšími pre klienta, ktorý hľadá nové produkty v doplnkoch stravy a liekoch podporujúcich syntetickú terapiu.

Každá liečivá rastlina má iné spektrum účinku. Je to možné vďaka rôznej akumulácii účinných látok, ako sú: srdcové glykozidy, avonoidy, alkaloidy, antokyány a iné. Samotné užívanie syntetických alebo rastlinných liekov môže byť nedostatočné, preto je dôležité zmeniť stravu, zvýšiť fyzickú aktivitu alebo dokonca zmeniť prostredie alebo pracovisko. Stáročia pozorovaní užívania rôznych rastlinných liekov nám umožňujú konštatovať, že účinnejšie a spoľahlivejšie je užívanie mnohých bylín vo vhodne zvolených zmesiach ako jednotlivo, vďaka tomu sa môžu navzájom podporovať a dopĺňať svoje účinky. Dôležité však je aj to, aby v prípade závažných ochorení srdca alebo obehového systému liečba vždy prebiehala pod prísnym dohľadom odborného lekára - kardiológa.


Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum) - semená pagaštanu konského sa tradične používajú na liečbu kŕčových žíl vďaka ich protizápalovým vlastnostiam. Pomáhajú znižovať opuchy, zlepšujú krvný obeh a posilňujú stenu ciev.


Listnatec tŕnitý (Ruscus aculeatus) - koreň listnatca sa už po stáročia používa na zlepšenie krvného obehu a zmiernenie opuchov a bolesti spojených s kŕčovými žilami. Pôsobí tak, že sťahuje cievy a znižuje zápal.


Hamamel virgínsky (Hamamelis virginiana) - hamamel sa používa lokálne na zníženie zápalu a opuchu pri kŕčových žilách. Pôsobí tak, že posilňuje cievy a zmenšuje priesvit žíl.


Brusnica čučoriedková (Vaccinium myrtillus) - čučoriedka je bohatá na flavonoidy a pomáha zlepšovať krvný obeh, zmierňovať zápaly a posilňovať steny ciev. Bolo tiež preukázané, že zlepšuje nočné videnie a znižuje namáhanie očí.


Ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba) - ginko zlepšuje krvný obeh a znižuje zápal. Ukázalo sa, že je účinný pri znižovaní bolesti a opuchov nôh spojených s kŕčovými žilami.


Rebríček obyčajný (Achillea millefolium) - rebríček (myší chvost) je prírodný adstringent a môže pomôcť znížiť zápal a opuch spojený s kŕčovými žilami. Môže tiež pomôcť zlepšiť krvný obeh a posilniť steny ciev.


Pupočník ázijský (Centella asiatica) - pupočník sa tradične používa na liečbu kŕčových žíl vďaka svojej schopnosti posilňovať steny ciev a zlepšovať krvný obeh. Predpokladá sa, že má aj antioxidačné a protizápalové vlastnosti [1].


Nechtík lekársky (Calendula officinalis) - nechtík lekársky sa používa lokálne na zníženie zápalu a opuchu spojeného s kŕčovými žilami. Predpokladá sa, že má sťahujúce a protizápalové vlastnosti.


Hloh (Crataegus spp.) - hloh sa tradične používa na posilnenie ciev a zlepšenie krvného obehu. Predpokladá sa, že má antioxidačné a protizápalové vlastnosti.


Arnika horská (Arnica montana) - použitie na bolestivé varixy citlivé na únavu. Akútne hemoroidy. Ochrana tepien u osôb s vysokým krvným tlakom, so zápalom koronárnych tepien. Vo všetkých prípadoch kardiovaskulárneho preťaženia účinkuje Arnika ako vazoprotektor.


Bratislava#2022#Slovakia
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky