pred či po operácii kŕčových žíl na nohách..?

všeobecné zásady pred operáciou varixov


1. Pridržiavať sa pokynov, ktoré ste dostali od lekára vrámci predoperačného obdobia, kde patrí napríklad : realizácia interného predoperačného vyšetrenia spolu s odbermi krvi, RTG, EKG, prípadne iných špecializovaných vyšetrení (hematologické, kožné, pľúcne, kardiologické atď.), priniesť si potrebnú dokumentáciu prípadne aj lieky, kompresné pančuchy.

2. Vyholiť si celú operovanú končatinu vrátane slabiny, aspoň 24-48 hod pred výkonom, (muži najlepšie strojčekom) aby nedošlo k podráždeniu alebo poraneniu kože v deň operácie.

3. Užiť ráno v deň operácie Vaše bežné dlhodobé lieky - nevynechávajte lieky pokiaľ Vám to vyslovene lekár neurčí!

4. Deň pred operáciou piť dostatok čírych tekutín (minerálka).

5. V deň operácie prísť nalačno - pokiaľ bude výkon v celkovej alebo spinálnej anestézii, častokrát však ide o výkon v lokálnej alebo tumescentnej anestézii (RFA, EVLA) a vtedy sa môžete pokojne napiť prípadne si dať ľahké raňajky. Tekutiny si zoberte so sebou, aby ste mohli pokračovať v hydratácii aj hneď po výkone.

6. Informujte lekára o zmene zdravotného stavu (menzes, horúčka, kašeľ, nádcha, chrípka, herpes, kožný zápal, hnačka, užívanie antibiotík, požitie alkoholu atď.), aby vedel zaujať stanovisko a prípadne výkon odložiť.

7. Pokiaľ je to možné cennosti, šperky a veľký objem peňazí si nechajte doma.

8. Líčenie a skrášľovacie procesy vynechajte alebo zredukujte na minimum. Nenatierajte si pokožku krémami alebo olejmi. Ráno pred výkonom sa osprchujte. Ak máte nezhojený vred predkolenia (ulcus cruris) tento si ráno previažte.

9. Ráno pred operáciou už nefajčite.

10. Večer sa dobre vyspite, ak treba užite aj svoje lieky na spanie prípadne na ukľudnenie.

všeobecné zásady po operácii varixov

# pančuchy
# pančuchy

kompresná terapia II. kompresnej triedy

po operácii varixov dolných končatín, buď bandážovaním, no lepšie kompresnými pančuchami. Je súčasťou každého zákroku na žilách nôh a doba aplikácie závisí od rozsahu výkonu, minimálne však 24 - 48 hodín nonstop, maximálne cca 2 týždne s nočnou prestávkou.

# tabletky
# tabletky

venotonikum

Detralex alebo jeho ďalšie náhrady obsahujúce diosmín a bioflavonoidy (Devenal, Flebaven, Mobivenal micro) sú efektívne v liečbe žilového ochorenia nôh po operácii varixov. Najčastejšie sa používajú ako dlhodobá liečba v dávke 2 ráno, alebo 1 ráno a na obed, pri extrémnych stavoch a po operáciách sa podáva v dávke 3x2 tbl denne.

# bolesť
# bolesť

tíšenie bolesti po operácii varixov

ak niečo bolí, treba tú bolesť zastaviť, nie je to o prekrytí významného problému, ale o komforte ktorý Vám umožní ľahšie zvládnuť prvé dni po operácii varixov. Použite voľnopredajné lieky (Ibuprofen, Novalgin, Voltaren rapid)

# mastenie
# mastenie

použitie hojivého gélu

pre zníženie rozsahu podliatin a prevenciu vzniku neželaných zápalov žíl sa po operácii aplikuje gel 1 až 3x denne Lioton gel.

# LMWH
# LMWH

nízkomolekulárny heparín po operácii varixov

pre zníženie rizika trombotického procesu sa podkožne aplikuje LMWH (nízkomolekulárny heparín) buď jednorazovo alebo opakovane podľa posúdenia rizika.

# chôdza
# chôdza

primeraný každodenný pohyb

je zábezpekou primeraného prekrvovania nôh, čím sa tiež znižuje riziko vzniku trombózy, opuchov a podporuje primerané hojenie rán a vstrebávanie podliatin.

PRVÝ PREVAZ PO OPERÁCII VARIXOV 

Prvý preväz sa realizuje do 48 resp. do 24 hodín podľa inštrukcií operatéra, pokiaľ neprišlo medzitým ku komplikácii (krvácanie, bolestivé otlačenie bandážou, alergická reakcia na materiál) s nutnosťou preväzu končatiny pred týmto limitom. Prvý preväz je dôležitý jednak z hľadiska psychologického pre pacienta a jednak z hľadiska určenia ďalšieho ošetrovacieho režimu pre pacienta. Počas prvého preväzu si pacient môže sám prvý krát zhodnotiť a prezrieť končatinu a všimnúť si nové zmeny, ktorých dynamiku bude od toho momentu denne sledovať. Podľa inštrukcií si ju bude ďalej sám preväzovať a kontrolovať. Spravidla rozoznávame dve situácie:

SITUÁCIA 1. optimálny výsledok 

V prípade takéhoto priaznivého stavu končatiny po operácii, pacient pri preväze nachádza suché alebo nachádza len mierne krvavo presiaknuté (už uschnutou krvou) krytie pod bandážou/kompresnou punčochou bez zjavných známok aktívneho krvácania s rankami, ktoré sú povrchovo celistvé a začínajú tvoriť chrastu. V okolí raniek alebo v priebehu pôvodných žíl je možné pozorovať menšie podliatiny. V tomto prípade je preväz jednoduchý: stačí použiť bežnú dezinfekciu na rany, podliatiny natrieť Lioton gelom, nechať vstrebať a navliecť pančuchu. Pred navlečením pančuchy je možné osprchovať sa (nie kúpať). Pančucha (bandáž) sa ponechá počas dňa (už nie v noci) až do kontroly operatérom. Pacient užíva Detralex alebo jeho deriváty aspoň mesiac od výkonu v dávke 3x 1 tbl denne.

SITUÁCIA 2. ľahko prekrvácané rany, alebo opuchnutá končatina

V tomto prípade pri preväze nachádzame ranky, ktoré po znesení krytia mierne krvácajú a preto končatinu ošetrujeme vo zvýšenej polohe. Po dezinfekcii týchto raniek, naložíme na ne sterilné krytie a končatinu zabandážujeme alebo natiahneme kompresnú pančuchu. Uistíme sa, že krvácajúce ranky nepresakujú ani po postavení sa. V opačnom prípade je nutné pridať ešte jednu vrstvu obväzu a vytvoriť silnejšiu kompresiu. Pacient užíva Detralex alebo jeho deriváty aspoň mesiac od výkonu v dávke 3x denne. 

Následne vykonáme rovnaký preväz za 24 hodín a v prípade nájdenia rovnakého nálezu postupujeme o ďalších 24 hod rovnako, opakujeme až dosiahneme stav kedy ranky nekrvácajú a zaschnú. Následne postupujeme podľa predchádzajúceho príkladu v situácii č.1 s optimálnym výsledkom (viď v predchádzajúcom odstavci). 

V prípade nemožnosti zastavenia krvácania alebo bolestivého opuchu celej končatiny s poruchou hybnosti je nutná kontrola lekárom, pre vylúčenie hlbokej žilovej trombózy !!!

BEŽNÝ NÁLEZ PO PRVOM TÝŽDNI OPERÁCIE VARIXOV - RFA A MINIFLEBEKTÓMIA


POKYNY PRE PACIENTA PO RFA/EVLA



(prednosť majú pokyny vydané lekárom alebo ošetrujúcim personálom pri prepustení)

KOMPRESIA: 

  • po operácii pacient schádza z operačného stola s naloženým kompresným obväzom (krátkoťažným alebo lepivým) na celej končatine alebo kompresnou pančuchou II. kompresnej triedy (stehenné, výnimočne lýtkové)
  • pri príliš utiahnutej bandáži, kedy môže dôjsť až k tŕpnutiu prstov či ich zmodreniu, ju nutné bandáž previazať pod menším tlakom, alebo po odmotaní navliecť vlastnú kompresnú pančuchu II. kompresnej triedy, ideálne s asistenciou ďalšej osoby
  • prvý krát sa kompresia uvoľní pri prvom preväze buď lekárom v ambulancii alebo v domácom prostredí podľa inštrukcií lekára, pri tomto preväze sa skontroluje celkové prekrvenie a stav (hybnosť, citlivosť) končatiny spolu so zhodnotením operačných rán

OPERAČNÉ RANY A KRVÁCANIE:

  • operačné rany (vpichy po katétri alebo po miniflebektómii) su väčšinou len drobné, prípadne ošetrené stehmi, oba typy rán už po niekoľkých hodinách zasichajú a pri preväze nevyžadujú ani špeciálne sterilné krytie, výnimkou je rana v triesle po strippingu (klasická chirurgická operácia varixov), kedy rana vyžaduje zvýšenú obozretnosť a starostlivosť
  • v prípade, že pri preväze sú rany ešte čerstvé a ronia malé množstvo krvi, stačí ich dezinfikovať bežným prostriedkom na dezinfekciu rán (Softasept, Betadine) a prikryť sterilným krytím, následne sa končatina bandážuje prípade sa navlečie pančucha
  • pri výraznom prekrvácaní pančuchy alebo bandáže v domácom prostredí, je nutné končatinu polohovať do zvýšenej polohy nad úroveň trupu a po chvíli previazať končatinu s kontrolou krvácania, vymeniť prekrvácané krytie (bandáž, pančuchu) za čisté a do ďalšieho dňa zostať v kľudnom bežnom domácom režime, aby sa v prípade zopakovania krvácania mohol celý vyššie spomenutý postup zopakovať
  • ak by krvácanie neustávalo ani pri polohovaní do vyššej polohy alebo by sa opakovane zakrvácalo po postavení, v tomto prípade je lepšie stav skonzultovať s lekárom telefonicky alebo vyhľadať pomoc cestou urgentného príjmu (často tento stav býva spojený s užívaním liekov na riedenie krvi)

BOLESŤ A INÉ POTIAŽE:

  • v prípade, že po odznení lokálneho anestetika príde k bolesti v operovaných oblastiach, je vhodné použiť hlavne kvôli spánku voľne dostupné analgetiká (Paralen, Ibalgin, Voltaren, Novalgin), bolesti by mali každou hodinou postupne ustupovať, ak by bolesti naopak narastali a znemožnovali chôdzu alebo bežnú aktivitu, prípadne nereagovali na podanú liečbu je lepšie vyhľadať lekársku pomoc
  • mierne pripuchnutie so vznikom podliatin (lokálne sa preto aplikuje Lioton gél mimo rán, len na podliatiny), pobolievanie, tŕpnutie, ťahanie, pálenie alebo svrbenie je možné pociťovať v oblasti intervencie alebo oblasti operačných rán ešte niekoľko dní až týždňov po operácii, tieto príznaky by sa mali postupne vytrácať, u každého jedinca je to individuálne
  • samozrejme ak by sa príznaky zvýrazňovali, najmä čo sa týka opuchu a zníženej hybnosti s bolestivosťou lýtka, prípadne by sa rany zapálili a pribudla by horúčka, je lepšie vyhľadať lekára (pre vylúčenie trombózy, flebitídy)

HYGIENA A DENNÝ REŽIM:

  • už prvý deň po operácii je možné sa osprchovať pokiaľ rany už zaschli a po osprchovaní je nutné navliecť pančuchu alebo bandáž, pokiaľ rany nie sú ešte zaschnuté je lepšie sprchu končatiny odložiť na ďalší deň
  • už prvý deň po operácii je možné vykonávať bežnú dennú aktivitu (chôdza, bicykel po rovine) avšak plnú záťaž (športovanie, turistika) je lepšie odložiť po prvej kontrole lekárom prípadne po cca 10-14 dňoch od výkonu, to je obdobie dokedy by malo prísť k podstatnému zhojeniu rán

SVOJA DLHODOBÁ LIEČBA:

  • pokiaľ nie je uvedené inak, pacient zvyčajne neprerušuje svoju chronickú liečbu ani počas operácie, ak by k tomu prišlo tak je nutné svoju dlhodobú liečbu užívať čo najskôr teda už prvý pooperačný deň
  • základná liečba, ktorá priamo pokračuje v pooperačnom období je zameraná na kompresiu pančuchou alebo bandážou, hydratáciu pacienta, podávanie venotoník (Detralex alebo jeho deriváty Mobivenal, Flebaven atď.) v dávke 2x denne, lokálne aplikujeme Lioton gel 1x denne a dúležitý je primerany každodenný pohyb
Bratislava#2022#Slovakia
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky