
liečba kŕčových žíl na nohách
alebo čo je dobré na kŕčové žily
prehľad výkonov na varixoch

neinvazívne metódy liečby kŕčových žíl na nohách

pilulky, pirulky, od rôznych výrobcov s rôznym zložením pre kŕčové žily na nohách

bylinky a prírodné produkty zlepšujúci krvný obeh pre kŕčové žily na nohách

diétne doporučenia pre kŕčové žily na nohách (webstránka v angličtine)
operácia kŕčových žíl

stripping a crossectomia
Výhody strippingu:
- Úplné odstránenie z tela nefunkčných úsekov kŕčových žíl.
- Možnosť riešenia problému s kŕčovými žilami dlhodobo a efektívne.
Nevýhody strippingu:
- Potreba celkovej alebo spinálnej anestézie.
- Dočasný kľud na lôžku počas niekoľkých hodín po zákroku.
- Nutnosť práceneschopnosti počas obdobia zotavovania.
- Možnosť infekcie operačných rán.
- Často nutná extrakcia stehov.
môj osobný názor a rada pri rozhodovaní:
Osobne by som si tento zákrok vybral len v prípade, že iná možnosť sa už neponúka. V rukách skúseného cievneho chirurga je to však efektívny zákrok, ktorý na niektorých pracoviskách predstavuje štandard.

miniflebectomia
Výhody miniflebektómie:
- Možnosť úplného odstránenia z tela menších kŕčových žíl.
- Vykonanie zákroku v celkovej alebo lokálnej anestézii.
- Použitie mikrochirurgickej techniky, ktorá minimalizuje poškodenie tkaniva.
- Menšie a jemné kožné rezy, čo znižuje vznik jaziev a infekcií
Nevýhody miniflebektómie:
- Pooperačný režim závisí od rozsahu výkonu a môže vyžadovať určitý čas na zotavenie.
- Možná potreba celkovej anestézie, ktorá nesie riziká spojené s anestéziou.
- Niekedy je potrebná extrakcia stehov
môj osobný názor a rada pri rozhodovaní:
Tento výkon sa prevádzkuje buď samostatne alebo častejšie ako doplnok k RFA/EVLA či strippingu, často sú prítomné drobné hematómy a zostávajú len drobné jazvičky po mini vpichoch v koži - alternatívou môže byť sklerotizácia varixov. Je to doplnkový zákrok.
neoperačné invazívne metódy liečby

rádiofrekvenčná ablácia (RFA)
Výhody rádiofrekvenčnej ablácie (EVRF):
- Miniinvazívne efektívne uzavretie skrytej žily (vena saphena magna, vena saphena parva) pomocou vysokej teploty.
- Možnosť vykonania zákroku v ambulantne s použitím lokálnej anestézie.
- Presné dávkovanie tepla, ktoré uzavrie žilu poškodením žilovej steny.
- Ambulantný zákrok, ktorý minimalizuje čas strávený v nemocnici.
Nevýhody rádiofrekvenčnej ablácie (EVRF):
- Riziko hematómov spojených s vpichom katétra a použitia rádiofrekvenčnej energie.
- Minimálne riziko hlbokej žilovej trombózy.
- NIektorí pacienti horšie znášajú zákroky v lokálnej anestézii
- Existuje aj možnosť ošetrenia metličkových/pavúčich varixov. Bližšie tu.

laserová ablácia (EVLT, EVLA, ELVES)
Výhody laserovej terapie varixov:
- MIniinvazívna metóda na liečbu kŕčových žíl.
- Použitie diódového lasera schopného uzavrieť široké aj tenšie žily.
- Laserový lúč vytvára vysokú teplotu, ktorá uzavrie poškodenú cievu bez poškodenia okolitého tkaniva.
- Možnosť realizácie zákroku ambulantne s použitím lokálnej anestézie.
- Minimálne invazívny postup s kratším časom na zotavenie v porovnaní s tradičnými chirurgickými metódami.
Nevýhody laserovej terapie varixov:
- Minimálne riziko hlbokej žilovej trombózy alebo poškodenia nervov.
- Možnosť vzniku opuchov, modrín, lokalizovaného zápalu, začervenania alebo iritácie kože.
- NIektorí pacienti horšie znášajú zákroky v lokálnej anestézii

venaseal (biolepidlo)
Výhody metódy VenaSeal™:
- Minimálne invazívny zákrok vykonávaný jediným vpichom na nohe.
- Použitie špeciálneho lepidla na uzatvorenie kŕčových žíl.
- Zákrok je bezbolestný a účinný.
- Realizácia pod ultrazvukovou kontrolou zaručuje presnosť.
- Nevyžaduje hospitalizáciu ani nosenie kompresných pančúch počas dňa.
- Rýchly návrat k bežným aktivitám po zákroku.
Nevýhody metódy VenaSeal™:
- Zákrok nehradí poisťovňa, čo môže znamenať vyššie náklady pre pacienta.
- Potenciálne riziká spojené s použitím adhezíva (lepidla), hoci sú zriedkavé.
- Možnosť alergickej reakcie na adhezívum (lepidlo).
môj osobný názor a rada pri rozhodovaní:
túto metódu používajú len niektoré pracoviská pre rozšírenie spektra ponúkaných výkonov.. ide o pomerne jednoduchý zákrok, ale len v rukách skúsených špecialistov, kde sa vyžaduje precíznosť prevedenia. Hlavnou výhodou je že sa prevedie iba jedným vpichom bez ďalšej anestézie, bandáže/kompresie, šitia.. z tohto pohľadu je najpohodlnejší pre pacienta.
MENEJ ZNÁME METÓDY LIEČBY VARIXOV:
Sonovein® HD je prvá úplne neinvazívna liečba kŕčových žíl na nohách a žilových vredov nôh. Je tiež známa ako vysoko intenzívny fokusovaný ultrazvuk (HIFU). Sonovein® je obchodný názov pre liečbu vysoko intenzívnym fokusovaným ultrazvukom (HIFU) alebo echoterapiu. Ide o najmodernejšiu metódu liečby. Táto metóda je na rozdiel od endovenózneho lasera, rádiofrekvencie a dokonca aj penovej skleroterapie úplne neinvazívna. Ultrazvukové vlny sa nasmerujú cez pokožku a sústredia sa na žilu, ktorá sa má ošetriť. Klinika The Whiteley Clinic bude v októbri 2020 ako prvá v Spojenom kráľovstve poskytovať nový a vylepšený Sonovein® HD.
Mikrovlnná liečba kŕčových žíl (EMWA) je endovenózna metóda porovnateľná s laserovou abláciou - EVLA a rádiofrekvenčnou abláciou - RFA. Určite je užitočná na liečbu veľkých kŕčových žíl na nohách a veľkých perforátorových žíl. Jediný typ anestézie, ktorý sa vyžaduje, je lokálna anestézia. To znamená, že pacienti môžu po terapii odísť domov už za 30 až 60 minút. Mikrovlny majú všetky výhody rádiofrekvenčnej ablácie, ako aj najnovších laserov. Nemusia byť v kontakte so stenou žily. Energia prechádza z hrotu priamo do steny žily. Mikrovlny pôsobia na vodu v bunkách v stene žily.
TRLOP (TRansLuminal Occlusion of Perforators) získava prístup do perforátora pomocou ultrazvuku a katétrom VNUS Closure® pri teplote 85 °C ju natrvalo uzavrú. Od 2008 sa používa prístroj RFiTT® pre techniku TRLOP, čo prinieslo zlepšenie výsledkov z hľadiska uzavretia nekompetentných perforujúcich žíl aj rýchlosti zákroku.
Embolizácia panvových žíl (PVE) ide o röntgenovú techniku, pri ktorej sa do žily zavedie ihla a pod röntgenovou kontrolou sa do žily, ktorú chceme ošetriť, vsunie tenká cievka nazývaná katéter. Keď je na správnom mieste, do žily sa vsunie kovová "cievka" alebo špeciálny embolizujúci materiál nazývaný "Gelfoam". Používa sa pri diagnózach: Syndróm kongescie panvy, vulválne varixy, vaginálne varixy kŕčové žily na nohách vychádzajúce z panvy. Už mnoho rokov sa používajú na uzavretie mužských semenníkových žíl - pri liečbe varixov - a niektoré špecializované centrá majú niekoľkoročné skúsenosti s ich používaním pri ovariálnych žilách. Zastavením refluxu krvi (vracania sa krvi do týchto žíl) by sa panvové kŕčové žily mali v priebehu niekoľkých týždňov zmenšiť. Všetky vulválne varixy by sa mali tiež zmenšiť so zníženou pravdepodobnosťou, že sa v budúcnosti vrátia. Všetky príznaky, ktoré boli spôsobené kŕčovými žilami v panve (bolesti, ťažoba atď.), by sa mali pomaly zmierniť.
CLaCS (kryolaser a kryoskleroterapia) je miniinvazívna liečba kŕčových žíl a žilových kapilár, ktorá kombinuje (transdermálnu) laserovú terapiu a injekčnú skleroterapiu s rozšírenou realitou obrazu (špeciálne optické zariadenie) spolu so silným schladením kože. Cieľom liečby CLaCS je spáliť nefunkčné a poškodené žily a podporiť prietok krvi zdravými žilami. Po uzavretí a zmenšení žíl krv prúdi inými zdravými, funkčnými žilami a nezhromažďuje sa v nefunkčných žilách. Laser vytvára cielenú fototermolýzu na stene žilovej kapiláry alebo žily bez poškodenia kože. V tej istej sekunde sa zníži priemer žilovej kapiláry. Do takto spálených ciev sa vstrekne mierny sklerotizujúci prostriedok, ktorý ich ďalej zmenší, čím sa zabezpečí, že (pavúčie) žily sa v danej oblasti neobjavia znova.
ClariVein™ (MOCA - mechanochemická ablácia) je jednou z technológií endovenóznej ablácie, ktorá kombinuje dva prístupy - mechanickú deštrukciu žily a sklerotizujúcu látku - na liečbu kŕčových žíl a príčin ich vzniku. Ide o liečbu pomocou katétra, pri ktorej sa na ošetrenie poškodenej oblasti súčasne používajú mechanické a chemické metódy. Jedinečnosť liečby ClariVein spočíva v tom, že sa používa špeciálny katéter s rotujúcim hrotom na jednom konci bez použitia lokálnej anestézie.
CHIVA (preklad z francúzskej skratky "Konzervatívna a hemodynamická liečba žilovej nedostatočnosti v ordinácii"). Cieľom tejto techniky je znížiť transmurálny tlak v povrchovom žilovom systéme a zabrániť deštrukcii žíl. Ide o safénu - šetriaci terapeutický prístup k chronickému žilovému ochoreniu dolných končatín založený na hemodynamických konceptoch. Dôvodom tohto hemodynamického prístupu k liečbe ochorenia je skutočnosť, že zvýšený transmurálny tlak je zodpovedný za progresiu príznakov a symptómov, ako sú varixy, edémy, bolesť, svrbenie, dermatitída a vredy. Cieľom stratégie CHIVA je obnoviť takmer normálny fyziologický prietok bez deštrukcie alebo uzvretia príslušných žíl. Základom tohto prístupu je správne hemodynamické vyhodnotenie. Na správne určenie zdroja tlakového preťaženia sa vykonáva kompletné duplexné USG vyšetrenie. Pri stratégii sa používajú ligatúry cielené na prerušenie únikových bodov a frakcionáciu hydrostatického tlaku. Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii a môže sa vykonať v ordinácii s okamžitým prepustením pacienta. Možnými výhodami metódy sú nepoškodenie nervov, zachovanie podkožnej žily - safény (na bypass aj na prijímanie prietoku z recidivujúcich varixov), nízka miera recidívy, lokálna anestézia a menšie modriny. Hlavnou nevýhodou je dlhá krivka učenia sa potrebná na zvládnutie techniky.
sklerotizácia kŕčových žíl na nohách

PROCEDÚRA
Sklerotizácia/skleroterapia a penová sklerotizácia sú metódy liečby kŕčových žíl na nohách, pri ktorých sa do varikóznych, rozšírených žíl vstrekuje látka nazývaná aethoxysklerol (lauromakrogol). Tento roztok poškodí vnútornú výstelku žilovej steny, čo postupne vedie k uzáveru žily. Poškodená žila sa postupne zmení na jazvovité tkanivo, ktoré spôsobí, že žila zmizne z povrchu kože. Skleroterapia sa tiež používa na odstránenie drobných metličkových alebo retikulárnych varixov.
VHODNÝ KANDIDÁT
Pred procedúrou sa vykoná pohovor a ultrazvukové vyšetrenie s cievnym špecialistom, ktorý zhodnotí, či ste vhodným kandidátom na túto liečbu kŕčových žíl. Dôležitou informáciou pre lekára je vaša anamnéza s podobnými procedúrami, srdcové chyby, alergie, prekonané trombózy a embólie, tehotenstvo, užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo iných liekov.
PRIEBEH VÝKONU
Vo väčšine prípadov sa v horizontálnej polohe vstrekne sklerotizačný roztok do žíl pomocou jemnej ihly. V tomto okamihu môžete pociťovať mierny diskomfort alebo slabý kŕč trvajúci 1 až 2 minúty, najmä ak sa látka podáva do žily s väčším priemerom. Dĺžka výkonu a rozsah závisí od rozsahu nálezu, stavu pacienta a od posúdenia špecialistu.
VEDĽAJŠIE ÚČINKY
Počas výkonu je zriedka možné zaznamenať u pacientov dočasné poruchy zraku v podobe drobných mžikov, bolesti hlavy alebo pocitu kovovej chuti v ústach. Po skončení procedúry môžete pociťovať svrbenie, ktoré trvá zvyčajne 1 až 2 dni. Môže sa objaviť začervenanie v oblasti vpichov, ktoré však zmizne v priebehu niekoľkých dní. Modriny tiež môžu byť prítomné v mieste vpichu, ale obvykle zmiznú po niekoľkých dňoch alebo týždňoch.
Niektoré žily s väčším priemerom môžu po zákroku zatvrdnúť a zhrubnúť na niekoľko týždňov až mesiacov. Vznik môžu mať hnedé pruhy v žilách, ktoré obvykle zmiznú po 3 až 6 mesiacoch, ale v niektorých prípadoch môžu pretrvávať dlhšie.
Po sklerotizácii môže dôjsť k neovaskularizácii (vytvoreniu nových tenkých ciev) v mieste procedúry. Tieto sa objavia v priebehu dní až týždňov po výkone, ale mali by zmiznúť po 3 až 12 mesiacoch bez nutnosti ďalšej intervencie.
Pri sklerotizácii/skleroterapii je dôležité informovať lekára, ak sa u vás vyskytnú nasledujúce reakcie: rozsiahly zápal v oblasti alebo okolí slabín, náhly opuch časti alebo celej končatiny, rozsiahle farebné zmeny spolu s poklesom teploty celej končatiny, vznik drobných vredov v mieste vpichov, alebo alergická reakcia po podaní sklerotizačnej látky.
PRED SKLEROTIZÁCIOU
Pred skleroterapiou je potrebné informovať lekára o všetkých užívaných liekoch, pretože niektoré z nich môžu negatívne ovplyvniť výsledok alebo by mohli byť kontraindikáciou a liečba kŕčových žíl by bola neefektívna. Je tiež nutné, aby ste sa vyhli používaniu krémov na dolné končatiny a aby ste si vyholili končatinu cca 12-24 hodín pred zákrokom (závisí od dohody s operatérom)
PO SKLEROTIZÁCII
Po vykonaní procedúry je potrebné chodiť s kompresiou na nohe asi 30 minút. Potom sa môžete vrátiť domov a vykonávať bežné denné aktivity, vrátane prechádzok, ktoré sú počas tohto obdobia odporúčané. Nasledujúce 2 až 4 týždne budete musieť nosiť kompresnú bandáž alebo kompresné pančuchy druhej triedy, podľa pokynov vášho lekára.
Je potrebné sa vyhnúť :
- horúcim kúpeľom, vírivkám, zábalom a saunám
- priamemu slnečnému žiareniu počas prvých 48 hodín po procedúre.
Sprchy sú povolené, ale miesta vpichu je vhodné umyť len mydlom a vlažnou vodou.
ÚSPEŠNOSŤ ZÁKROKU
Približne 50 - 80% intervenovaných žíl je možné eliminovať pri jednom sedení. Menej ako 10% pacientov nezaznamenalo žiadny efekt eliminácie žíl po procedúre. Hoci veľká väčšina pacientov pozoruje priaznivý efekt tejto metódy, napriek tomu nie je možné výsledok dopredu garantovať.
Metličkovité žily sú obvykle úplne eliminované do 3 až 6 týždňov po výkone, zatiaľ čo väčšie žily zvyčajne zmiznú v priebehu 3 až 4 mesiacov. Ak po výkone žily úplne vymiznú, je pravdepodobné, že sa už nikdy neobjavia, ale môžu sa objaviť nové žily, ktoré sa môžu rozvíjať rýchlo rovnako ako tie, ktoré zmizli. Výkon sa môže opakovať s odstupom 2 až 3 týždňov.
môj osobný názor a rada pri rozhodovaní:
táto dobre dostupná injekčná metóda bola donedávna jediným nástrojom ako sa zbaviť najmenších metličkových či retikulárnych varixov či žiliek, preto je pomerne rozšírená v estetickom odvetví a vykonávajú ju dokonca aj dermatológovia.. používa sa aj na väčšie žily pri použití peny (foam).. odhliadnuc od občasných nežiadúcich kožných komplikácií je to metóda, ktorou pri precíznom prevedení umožní dosiahnuť veľmi prijateľný estetický výsledok.. jeho náhradou v estetickom meradle by mohol byť CLaCS (cryolaser and cryosclerotherapy) alebo EVRF.